ВІТАЄМО! МИ – НОВІ ВЛАСНИКИ ВАШОГО БІЗНЕСУ

Для будь-якого бізнесмену в Україні дана фраза, мабуть, лунає як страшний сон. На сьогоднішній день, по телебаченню або в інтернеті досить часто можна почути новину, що стався випадок недружнього поглинання бізнесу, або зовсім зміна власника без відома на те учасників підприємства. Дані дії прийнято називати «РЕЙДЕРСТВО», а осіб, які недружньо поглинули чийсь бізнес, «РЕЙДЕРИ».

НЕВЖЕ НАШІ БІЗНЕСМЕНИ ЗМУШЕНІ ЖИТИ В ПОСТІЙНОМУ СТРАХУ, ЩО ЇХ БІЗНЕС ЗАХОПЛЯТЬ ТАК ЗВАНІ РЕЙДЕРИ, ТА РОЗУМІТИ ПРОСТУ ИСТИНУ: ЯКЩО ТИ СЬОГОДНІ ВЛАСНИК БІЗНЕСУ, ТО НЕ ФАКТ ЩО ЗАВТРА ТИ ІМ ЗАЛИШИШСЯ?

Пропоную поміркувати на цю теми через призму юриспруденції і чинного законодавства, а також поділитися з Вами способами захисту, спираючись на практику наших юристів. Сьогодні поговоримо про історію даного терміну, юридичні поняття термінів «рейдер» і «рейдерство», та їх види. Механізми захоплення і способи захисту залишимо на «солоденьке».

ЩО ТАКЕ РЕЙДЕРСТВО?

Почнемо з того, що юридичного визначення термінів «рейдер» і «рейдерство» в Україні немає. Цікаво виходить: щодня в Україні відбувається недружнє захоплення бізнесу, а як його назвати наш законодавець поки не придумав. Тому, визначити, що таке «рейдерство», ми зможемо за аналогією з тим, що називають «рейдерством» за кордоном, а також трохи «занурившись» в історію.

Англійське слово «raid» означає напад, набіг, наліт. При цьому на Заході цим словом називають як законне придбання компанії без згоди власника, так і силове захоплення з метою зміни власника. У Європі та США поширений тільки перший тип рейдерства, дозволений, контрольований і регульований законом. Однак якщо взяти Україну, то не завжди рейдери обирають перший спосіб захоплення, оскільки лихі 90-ті відклали в головах наших співвітчизників деякі правила життя.

ІСТОРІЯ РЕЙДЕРСТВА

Випадки рейдерства в його різних проявах можна спостерігати в різні часи і майже у всіх країнах з ринковою економікою. Зародилося рейдерство в Великобританії, коли військові кораблі виконували бойові завдання по захопленню торгових кораблів інших держав. У класичному сьогоднішньому вигляді рейдерство з’явилося з введенням в обіг акцій. Завдяки вільному обертанню на ринку акцій з’явилася можливість придбання компанії без згоди її фактичного власника.

В Європу рейдерські захоплення прийшли в 1990-х роках, а потім добралися і до нас. У країнах колишнього СРСР поштовхом для появи рейдерства стала приватизація. Використовуючи процедури банкрутства підприємства з вартістю активів в мільярди, напівлегальні бізнесмени купували їх за мільйон. Втім, все нове – це колись забуте старе і забігаючи наперед, з упевненістю можу сказати, що на сьогодні процедура банкрутства – це, мабуть, один з найбільш вигідних методів захоплення підприємства, хоча достатньо витратний.

На початку 2000-х років рейдерство активно процвітало в Російській Федерації, вкрай негативно впливаючи на всі параметри розвитку російської економіки. Завдяки чітко визначеному чинному законодавству, рівень рейдерства в країні суттєво скорочено. Можливо, саме в зв’язку з цим дуже багато структур, що спеціалізуються на рейдерстві, «перепрофілювалися» звідти в Україну, в якій корпоративне законодавство не так чітко прописано і має безліч лазівок.

ПО ОЦІНКАМИ ЕКСПЕРТІВ, ДО 50% РЕЙДЕРСЬКОГО РИНКУ КРАЇНИ ВЖЕ ЗАВОЙОВАНО РОСІЙСЬКИМИ РЕЙДЕРАМИ І ЦЕ ЩЕ НЕ МЕЖА, ТОВАРИЩИ!

Історію українського рейдерства умовно можна розділити на два періоди. Перший – це початок 90-х років до 2000-х. Чи варто писати, яким шляхом і як захоплювалися підприємства в кримінальних 90-х? Безумовно зухвало і досить часто із застосуванням фізичної сили. Другий період, умовно почався з нульових і продовжується до цього дня. Загалом, охарактеризувати його можна як напівзаконне захоплення підприємств, рідко, але з фізичним насильством. Однак варто зазначити, що на сьогодні йде активне протистояння рейдерству як з боку держави, так і зі сторони власників бізнесу: держава намагається вдосконалювати корпоративне законодавство, а власники – ефективно застосовувати таке при складанні установчих документів, при роботі з клієнтами і контрагентами.

ХТО ТАКІ РЕЙДЕРИ?

Познайомившись з історією такого поняття як рейдерство, можна перейти до суб’єктного складу, а саме познайомитися з тими, хто називає себе рейдерами. Бо обізнаний, значить озброєний! Хто ж такі рейдери? Хтось бачить їх м’язистими чоловіками в камуфляжі і масці, з автоматом і кастетом, інші ж представляють їх в дорогому костюмі від Армані, з діловим портфелем і окулярах. Можливо, тут має місце бути внутрішнім страхам того, хто описує рейдера, тому давайте розглянемо ближче. Отже, поспішаю засмутити і тих, і інших, оскільки в Україні рейдер – це не брутальний чоловік в масці, і не «офісний планктон» з діловим портфелем, а велика бізнес-структура. Саме так, виявляється рейдерство в Україні – це свого роду бізнес.

ЯК МОВИТЬСЯ: БІЗНЕС ТАКИЙ – ВІДБИРАТИ ЧИЙ-ТО БІЗНЕС.

Якщо говорити умовно, то можна розділити рейдерів на професійних і ситуаційних. ПРОФЕСІЙНІ РЕЙДЕРИ ведуть базу даних компаній, які можна захопити. Вони здійснюють захоплення, як за власною ініціативою, так і на замовлення клієнтів. У них, нерідко, працює інтернаціональний колектив високопрофесійних фахівців. Це, як правило, люди які отримали гарну освіту, відмінно розбираються в юриспруденції, психології та, безумовно, сучасному законодавстві, а також добре знають про його недоліки.

Однак, навіть ті компанії, які займаються цілком легальним бізнесом, теж можуть вдатися до такого методу з метою усунення конкурента. Такі компанії можна назвати СИТУАЦІЙНИМИ РЕЙДЕРАМИ. Вони залучають професійних рейдерів для разових, але дуже важливих для них захоплень. Часто зустрічаються такі замовники, які замовляють певне підприємство тільки для того, щоб його просто розвалити і знищити. Непоганий спосіб прибрати конкурента, чи не так?

ВИДИ РЕЙДЕРСТВА

Переходимо до видів, знову ж умовно.

1. ГРІНМЕЙЛ (найбезпечніший вид українського рейдерства, на Заході взагалі рейдерством не вважається) – продаж пакета акцій фірмі-емітенту або поточному власнику фірми-емітента за ціною, що значно перевищує ринковий курс.

При цьому особа, що продає пакет акцій (гринмейлерів), загрожує в разі відмови від угоди провести вороже поглинання або створити складності в функціонуванні цієї фірми.

Вікіпедія говорить, що гринмейл схожий на корпоративне рейдерство, я ж хочу підкреслити, що на Заході метою гринмейлерів є отримання прибутку від продажу, але ми ж знаходимося в Україні, а тут найчастіше буває неможливо розрізнити мету переслідувану рейдерами, тим більше, що вона може змінюватися. Купуючи міноритарний пакет, рейдери, як правило, зазіхають на весь бізнес, але якщо атака з яких-небудь причин зривається, вони все ж можуть задовільнитися одержанням прибутку від перепродажу мажоритарій втридорого.

2. БІЛЕ РЕЙДЕРСТВО, назва говорить сама за себе. Рейдер діє виключно за законом, використовуючи залишені законодавцем лазівки, організовує скупку акцій або боргів підприємства, намагається тимчасово погіршити економічне і фінансове становище, шукає діри в статуті і т.д. До речі, ось саме діри в статуті практично є джек-потом для рейдерів, оскільки дозволяють крутити штурвал в свою сторону численними прогалинами у законодавстві.

3. СІРЕ РЕЙДЕРСТВО – це вже балансування на межі закону. Для сірого рейдерства характерно використання фальсифікованих документів, незаконних зборів акціонерів, учасників. Природно, тут є простір і для корумпування державних працівників, нотаріусів, суддів.

4. ЧОРНЕ РЕЙДЕРСТВО (найнебезпечніший вид), що йде рука об руку з бандитизмом. Тут теж використовуються методи “сірого рейдерства”, але значно більше уваги приділяється корумпованості чиновників різного роду адміністрацій. Однак, крім корупційних незаконних і неправосудних рішень, “чорне рейдерство” характеризується обов’язковим застосуванням фізичної сили.

Слід зазначити, що в Україні грань між “білими”, “сірими” і “чорними” рейдерами дуже розмита. Недосконалість законодавства призводить до того, що спочатку проведена в “білих рукавичках” операція, яку можна було б вважати “грінмейлом”, вимагає для свого завершення “чорних” методів. Саме тому в українському суспільстві останнім часом рейдерство і бандитизм стали синонімами.

Безумовно, у професійних рейдерів є свої методи захоплення бізнесу, оскільки одного єдиного сценарію на всі випадки життя як то кажуть, немає. Проте яким би не було українське законодавство, існують превентивні способи захисту, про які ми поговоримо в наших наступних статтях.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
[contact-form-7 404 "Not Found"]