ЗАТ, ВАТ, ПАТ І ПРАТ – В ЧОМУ РІЗНИЦЯ?

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО – це один з видів господарського товариства, статутний капітал якого розділений на певну кількість акцій. Ці акції, в свою чергу, є свідченням права власності учасників товариства. Товариства поділяються на Закриті (ЗАТ) і Відкриті (ВАТ) (точніше Приватні та Публічні, але про все по порядку).

ОТ І ВСЕ, САМЕ ЦЕ ЗНАЄ ЗВИЧАЙНА СЕРЕДНЬОСТАТИСТИЧНА ЛЮДИНА В УКРАЇНІ. МОЖЕ, ЧЕРЕЗ НЕЗНАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ЛЮДИ НЕ БАЧАТЬ РІЗНИЦЮ МІЖ НИМИ, А, МОЖЕ, БАЧАТЬ, ТІЛЬКИ НЕ РОЗУМІЮТЬ. 

29 квітня 2009 до Закону України «Про господарські товариства» було внесено істотні зміни, які торкнулися акціонерних товариств.

Акціонерним товариствам змінено назву, та, сьогодні вони іменуються як «Публічні Акціонерні Товариства» (раніше Відкрите Акціонерне Товариство – ВАТ) і «Приватні Акціонерні Товариства» (раніше Закриті Акціонерні Товариства – ЗАТ).

Найбільшим змінам піддалися «Приватні Акціонерні Товариства». Головною метою було досягнення захисту прав акціонерів, чий пакет акцій не є контрольним. Також було вирішено зробити обмеження за максимально допустимою кількістю акціонерів (до 29 квітня 2009 року кількість учасників у Закритому Акціонерному Товаристві була необмеженою): тепер їх може бути не більше 100 осіб.

ОСЬ НЕВЕЛИКА ХАРАКТЕРИСТИКА ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА (ПАТ):

  1. Акціонер може відчужувати свої акції без згоди акціонерів або товариства.
  2. Товариство може розміщувати акції публічно і приватно.
  3. Також необхідно пройти процедуру лістингу.
  4. Річна фінансова звітність підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором.
  5. Рішення приймаються простою більшістю присутніх на зборах акціонерів (крім питань, для вирішення яких за законом потрібна кваліфікована більшість).
  6. Кількість акціонерів є необмеженою.

ТЕПЕР, СТОСОВНО ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА (ПрАТ):

  1. Максимальна кількість акціонерів – 100 осіб.
  2. Товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій.
  3. Акції товариства не можуть бти продані та придбані на фондовій біржі.
  4. Товариство не зобов’язане розкривати свою фінансову діяльність на фондовому ринку.

У Приватному Акціонерному Товаристві існує істотний недолік: є таке поняття, як «МІНОРИТАРНИЙ АКЦІОНЕР» – це акціонер, який володіє пакетом акцій, що є недостатнім для прийняття рішення в Товаристві. Тому, оскільки він не бере участі в корпоративному управлінні, він ніяк не зможе протистояти акціонерам, які володіють контрольним пакетом акцій.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних