Запоріжжя+38 (061) 228-41-81
Дніпро+38 (056) 790-41-81
МЕНЮ

АЛЬТЕРНАТИВНА ЛІКВІДАЦІЯ: ДОБРЕ ЧИ ПОГАНО?

Станом на сьогоднішній день, зареєструвати ТОВ або ПП в Україні не становить особливих труднощів і знань, проте утримати бізнес «на плаву» і зробити його прибутковим не кожному законослухняному громадянину під силу. У зв’язку з цим, трапляється й таке, що діяльність підприємства (ТОВ, ПП) стає непродуктивним, зростає заборгованість перед кредиторами, зменшується прибуток і власник все частіше замислюється ліквідувати нерентабельний бізнес з боргами і звичайно з мінімальними для себе ризиками.

Найпопулярнішим і швидким способом позбутися від компанії залишається альтернативна ліквідація або експрес ліквідація. Юридичні фірми, які просувають цю послугу на ринок України, стверджують, що даний вид ліквідації є абсолютно законним і не несе ніяких ризиків для власників ТОВ або ПП. Давайте більш детально розглянемо цей вид ліквідації і переконаємося: а чи дійсно альтернативна ліквідація – це те, що необхідно Вам?

Мабуть, варто почати з того, що поняття «альтернативна ліквідація» законодавством України не передбачено. Однак, передбачений термін «ліквідації юридичної особи», що означає припинення діяльності підприємства, виключення його з реєстрів, зняття з обліку в ДПІ та фондах соціального страхування. Тоді, що мається на увазі під назвою «альтернативна ліквідація»?

Альтернативною ліквідацією підприємства в Україні прийнято називати ліквідацію, шляхом продажу корпоративних прав підприємства та зміни директора. Тобто, як такої ліквідацією це не є, колишні власники і керівництво просто припиняє формальний зв’язок де-юре, а юридична особа і надалі існує, перебуває на обліку у відповідних органах і державних реєстрах, має відповідні права та обов’язки (зокрема обов’язок сплачувати відповідні податки та збори і надавати необхідну звітність).

За твердженням «продавців» такої процедури ліквідації – вона є законною. Так, дійсно, Ви, як власник юридичної особи, маєте право продати свої корпоративні права на дане ТОВ повністю або частково, поміняти директора і так далі. Однак слід пам’ятати, що відповідно до чинного законодавства України, за ті дії або бездіяльність, які були здійснені в період колишнього керівника, несе відповідальність тільки він.

До того ж, при зверненні в фірму, яка надає послуги з альтернативної ліквідації, Вам обіцяють надати нового власника Вашої «ліквідованої» фірми, який також стає і директором. Простіше кажучи, новий власник – це і є підставна особа. Як правило – це громадяни України, малозабезпечені та соціально не захищені. Можливо, на таку людину було зареєстровано вже не одна подібна фірма.

У випадку, якщо Ви вважаєте свої ризики при альтернативної ліквідації мінімальними і все ж уклали договір на надання подібного роду послуг, пропоную розглянути можливі наступні варіанти розвитку подій.

Ви вже підписали договір купівлі-продажу корпоративних прав з новим власником фірми, звільнили попереднього директора і навіть отримали Виписку з ЄДР про те, що Ви більше не є засновником цієї юридичної особи. Здавалося б можна видихнути і продовжувати вести звичний спосіб життя. Однак, не виключайте можливості отримати повістку від органів внутрішніх справ і рано чи пізно відповісти за свої дії.

Як уже підкреслювалося, юридична особа і далі продовжує існувати і «висіти» на новому власнику. У кращому випадку документи будуть зберігатися в тій фірмі, що продала Вам послугу альтернативної ліквідації, в гіршому – це втрата установчих документів та контактів нових власників.

При такій ліквідації початок завжди однаковий, а от фінал різний: добрий і поганий. При хорошому розкладі: установчі документи в цілості, вдається швидко знайти підставного директора і засновника, на яких при альтернативної ліквідації ТОВ була переоформлена компанія. Вони ініціюють процедуру ліквідації в порядку ст. 110 Цивільного кодексу України за ініціативою власника і призначають голову ліквідаційної процедури. Далі, за сценарієм подають заяву до господарського суду про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Ухвалою господарського суду про завершення процедури банкрутства фірми є підставою для списання всіх існуючих боргів і виключення компанії з ЄДРПОУ. Варто також відзначити, що за термінами така процедура триватиме від 6 до 9 місяців, а в разі оскарження постанови господарського суду про визнання підприємства банкрутом – і зовсім може затягнутися як мінімум на 12 місяців. Весь цей час Ви, як попередній власник, залучатися фізично в процедурі не будете, але морально це не кожному під силу.

Є й поганий сценарій. Податкова або Ваші контрагенти, у разі існування заборгованості Вашої фірми в розмірі 300 мінімальних розмірів заробітної плати (на сьогоднішній момент становить 365 400,00 грн.), Мають право подати заяву до господарського суду про порушення справи про банкрутство. Це, мабуть, найгірший варіант, тому що згідно чинного законодавства України, в даному випадку призначається арбітражний керуючий.

Арбітражний керуючий – це фізична особа, яка призначена господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією або ліквідатором у справі про банкрутство з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до єдиного реєстру арбітражних керуючих. Будьте впевнені, що арбітражний керуючий – це 100% професіонал, кваліфікований експерт і менеджер, який буде проводити аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства за останні кілька років, як правило 3 роки, шукати підозрілі і невигідні угоди, які в подальшому їм будуть оскаржені, щоб повернути активи підприємства, а склад злочину використаний, щоб залучити Вас до кримінальної відповідальності – як спосіб тиску і субсидіарної відповідальності. У більшості випадків багато Ваших дій будуть кваліфіковані проти вас. У суді буде досить легко довести фіктивний характер відносин з підставними особами – новими власниками фірми. Дані особи не стануть брати на себе відповідальність і, безумовно, відразу підтвердять удавані угоди. Та й це не має великої різниці, оскільки за свій період діяльності підприємства відповідаєте тільки Ви.

Проаналізувавши таку процедуру як «альтернативна ліквідація» я з впевненістю хочу виділити головну її проблему, а саме те, що юридична особа не ліквідується де-юре і залишається в ЄДР. Надалі близько 35% з них будуть перевірені, а попереднє керівництво і власники піддадуться відповідальності за свої діяння. Звичайно, Ви і Ваше підприємство можуть потрапити в ті 65% вдалих, але чи варто так ризикувати?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn