СЮРПРИЗ В ЗАКОНІ

В Мережі розгорається скандал щодо оновленого п.14 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України Законом України № 540-IX від 30.03.2020 (законопроект №3275 від 29.03.2020), який набрав чинності 02.04.2020.

Так, у вищезазначеному пункті законопроекту доопрацьованого 29.03.2020, що розміщений на офіційному сайті Верховної Ради України, вказано такий зміст:
«14. З моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу».

При цьому, в №62 «Голос України» від 02.04.2020 опубліковано дещо інший зміст Закону, а саме: «14. З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу».

ЧИ ВАРТЕ ПИТАННЯ ДИСКУСІЇ? 

Зрозуміло, що зміна тексту Закону, якщо вона була здійснена поза визначеною для цього процедурою, виходить за межі легітимності.
Проте, від зміни формулювання сутність в даному випадку не впливатиме на юридичні наслідки для орендаторів.
В кожній з двох редакцій норм звільнення від оплати відбувається відповідно до частини шостої статті 762 Цивільного Кодексу України, а не у зв’язку із введенням карантину та на весь його період.

Тобто, для звільнення від обов’язку оплати за користування майном у будь-якому випадку необхідна наявність обставин, передбачених ч. 6 статті 762 Цивільного Кодексу України, а саме: обставини, за які наймач не відповідає і які завадили йому використовувати майно. Жодний закон не визнає карантин такою обставиною.
Мова не йде про неможливість отримання прибутку або про неможливість використання приміщення за призначенням. Спеціаліст PRAVO GARANT вже звертав на це увагу в попередній статті «Звільнення від орендної плати».

Тобто, норма, що набула широкого розголосу, сама по собі в жодному разі не звільняє (і не звільняла в попередній редакції) наймачів від грошового зобов’язання і не може цього робити в силу статті 625 Цивільного Кодексу України, згідно з якою боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Пункт 14 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України Закону № 3275 лише передбачає, що за наявності відповідних підстав, наймач звільняється (може бути звільнений) від оплати оренди, якщо доведе наймодавцю або в суді, що він не міг використовувати майно через обставини, за які він не відповідає.

Судова практика також виходить з того, що форс-мажор як причина прострочення оплати не звільняє порушника від відповідальності передбаченої ст. 625 Цивільного Кодексу України, бо це компенсація, а не неустойка (ВСУ від 12 квітня 2017р. у справі № 3-1462гс16).

Тож кожний конкретний випадок договірних правовідносин повинен бути проаналізований окремо на предмет можливості застосування до них положень пункту 14 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України Закону України № 540-IX від 30.03.2020 (законопроект №3275 від 29.03.2020).
За таких обставин, єдиний розумний шлях для врегулювання відносин сторонами договору оренди та інших договорів користування майном – це стіл переговорів.

Якщо у Вас залишились питання, пишіть! З метою підтримки українського бізнесу у період карантину, фахівці юридичної компанії PRAVO GARANT надають юридичні консультації щодо нововведень до законодавства на умовах pro bono.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!




Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних