ЯК БУТИ У РАЗІ ПЛУТАНИНИ ПРИ СПЛАТІ ПОДАТКІВ

Механізм повернення помилково або надміру сплачених зобов’язань регулює ст. 43 Податкового кодексу України (ПКУ), а також Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 р. № 60 (Порядок № 60).

Суб’єкт господарювання має право повернути помилково/надміру перераховані суми податкових зобов’язань на поточний розрахунковий рахунок у банку або готівкою по чеку (для фізичних осіб-підприємців, якщо вони не мають розрахункового рахунку) тільки за умови відсутності податкового боргу по іншим платежам. Також суму переплати з податку можна перевести в погашення податкового боргу з інших платежів незалежно від виду бюджету (місцевий або державний).

Обов’язковою умовою здійснення вищезазначених дій є подання заяви в територіальний орган ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково сплаченої суми протягом 1095 днів з дати її виникнення.

Виключенням є повернення ПДФО, який ДПС розраховує на підставі податкової декларації про майновий стан та доходи, яку фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування подають за підсумками звітного календарного року (п. п. 43.3 ПКУ), однак ця норма стосується лише фізичних осіб, до юридичних осіб-податкових агентів ця норма відношення не має.

Також слід звернути увагу, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих в бюджет з рахунку платника податків у системі електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ), кошти будуть повернуті винятково на рахунок платника податків СЕА ПДВ, і тільки у разі відсутності такого рахунку на момент звернення платника податків або фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний розрахунковий рахунок у банку.

Важливо знати: згідно Порядку № 60 запроваджено єдину автоматизовану систему щодо повернення платежів, що належать державному та місцевому бюджетам, тому починаючи з 01.11.2019 р. платники податків можуть подати заяву про повернення помилково перерахованих коштів в електронному вигляді.

Заява може бути надіслана через «Електронний кабінет» з використанням електронно-цифрового підпису. Код електронної форми «Заява про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені»: для юридичних осіб – J1302001; для фізичних осіб – F1302001.

Варто зауважити, при поданні в електронному вигляді, заява проходить автоматизований порядок реєстрації та обробки в контролюючих органах, що значно скорочує можливість впливу людського фактора при прийнятті рішення про повернення надміру перерахованих сум податкових зобов’язань.

Додатково до заяви варто додати копію платіжного документу, згідно якому було здійснено помилковий платіж в бюджет.

Слід зазначити, що дія Порядку № 60 не поширюється на:

  • відшкодування ПДВ;
  • повернення митних та інших платежів, оплачуваних в процесі митного оформлення;
  • повернення суми акцизного податку, внесеного в рахунок погашення податкових векселів;
  • виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів помилково або надміру зарахованих до бюджетів.

Однак, з дня подачі заяви до перерахування коштів на необхідний бюджетний рахунок в погашення податкового боргу пройде не менше 20 днів (згідно ст. 43 ПКУ), а у разі несвоєчасної оплати зобов’язань важливий кожен день, оскільки помилкова оплата узгоджених зобов’язань за невірними реквізитами платіжних документів не звільняє платника від відповідальності за несвоєчасне погашення податкових зобов’язань.

Таким чином, платник податку, у разі протермінованої оплати узгоджених податкових зобов’язань, несе відповідальність згідно зі ст. 126 ПКУ та ст. 163-2 КУАП, крім того, починаючи з 91 дня прострочення, щодня нараховується пеня на суму податкового боргу (ст. 129.4 ПКУ).

Тому, за наявності фінансових можливостей підприємства, найкращим виходом із ситуації є оплата податкового боргу в момент його виявлення (штрафні санкції і, можливо, пеню територіальні органи ДПС нарахують трохи пізніше і повідомлять Вас про це податковим повідомленням-рішенням), проте розмір штрафу можна розрахувати самостійно – якщо термін простроченої оплати зобов’язань до 30 днів – 10% від суми погашеного боргу, більше 30 днів прострочення – 20% від суми погашеного боргу.

Якщо переплата виникла в розрахунках з ПДФО або військового збору, то податковий агент має право її повернути або ж врахувати в оплату наступних платежів, тобто податковий агент може не оплачувати ПДФО і військовий збір в межах такої переплати (роз’яснення ДПС в категорії 103.07 в інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР»).

З цього може виникнути доречне зауваження, що банки не приймають платіжні документи на виплату оподатковуваного доходу у разі, якщо одночасно з ними податковий агент не подав розрахунковий документ про оплату утриманого ПДФО та військового збору. Однак банки не перевіряють правильність нарахування і своєчасність сплати податку до бюджету (п. 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22).

Таким чином, під час виплати оподатковуваного доходу фізичним особам Ви зобов’язані надати банку розрахунковий документ на оплату ПДФО та військового збору, проте сума в ньому може бути набагато меншою, ніж нараховані утримання з доходу. Важливо врахувати, що нараховують утримання в повній сумі, відповідно до законодавчо встановлених норм, а перераховують до бюджету ПДФО та військовий збір вже в меншій сумі – в межах використання суми переплати.

Що ж до єдиного соціального внеску, який часто іде поряд із вищезгаданими ПДФО і військовим збором, то слід зауважити, що оскільки ЄСВ – це страховий внесок, збір якого здійснюється в системі загальнообов’язкового державного страхування, то він має окремий порядок повернення надміру або помилково сплачених коштів. Алгоритм повернення ЄСВ регулює «Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та / або помилково сплачених коштів», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 р. № 6 (Порядок № 6).

Загалом вимоги до підприємства при поверненні коштів помилково перерахованих на рахунки ЄСВ схожі на ті, що були описані вище, однак для повернення коштів надається заява до територіального органу ДПС, на рахунок якого здійснено платіж, за формою затвердженою Порядком № 6 (це важливо, оскільки при наданні заяви у довільній формі Ви отримаєте відмову). Термін розгляду заяви – 10 днів з дня реєстрації.

Варто зауважити, повернення помилково перерахованих коштів є неможливим у разі наявності заборгованості по ЄСВ та/або фінансових санкцій з ЄСВ.

Як і в ситуації переплати за податковими зобов’язаннями, сумою переплати з ЄСВ можна скористатися у майбутніх періодах – врахувати в оплату наступних платежів. Однак тут банки є більш суворішими і при виплаті доходу, на який нараховується ЄСВ, вимагають або щоб сума ЄСВ була не менше, ніж 1/5 від суми нарахованих виплат, або надати довідку від ДПС про суму переплати з ЄСВ.

Тож, який обирати шлях виходу із ситуації вирішувати Вам. Ми ж, у свою чергу, бажаємо Вам завжди бути уважними, і не лінуватися через кілька днів після того, як ви оплатили податкові зобов’язання перевіряти їх в «Електронному кабінеті» у розділі «Стан розрахунків з бюджетом».


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних