ПОДАТКОВІ ПЕРЕВІРКИ ТА ЇХ РЕЗУЛЬТАТИ. СТАТИСТИКА

За даним Державної податкової служби України у 2019 році контролюючим органом проведено 13 877 перевірок платників податків з питань додержання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, з яких 3 647 – планові, 10 230 – позапланові.

Майже кожна перевірка закінчується складанням акту, та прийняттям рішення контролюючого органу про донарахування сум грошових зобов’язань.

Загальна сума донарахованих грошових зобов’язань платникам податків за результатами перевірок у 2019 року склала 13,1 млрд. грн., планові – 7,5 млрд. грн., та відповідно позапланові – 5,6 млрд. грн.

Аналізуючи останні три роки, найбільша кількість перевірок відбулась у 2017 році, в цьому році відповідно і була найбільша сума нарахованих грошових зобов’язань платникам податкам за результатами перевірок, яка становила 16,3 млрд. грн.

У 2019 році кількість перевірок у порівнянні з 2018 роком зменшилась на – 4 480 (25%), але сума нарахованих грошових зобов’язань залишилась на попередньому рівні. Це говорить про те, що перевірки контролюючого органу стали більш агресивними.

Кількість проведених планових перевірок у тричі менше ніж позапланових, але суми грошових зобов’язань нарахованих за результатами таких перевірок, кожного року кардинально відрізняються.

Документальна позапланова перевірка не передбачена у плані-графіку перевірок і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених у статті 78 Податкового кодексу України. Предметом позапланової перевірки є дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинам з конкретним контрагентом або контрагентами та конкретний податковий період.

Планові перевірки охоплюють вже більший період, який не може перевищувати строків давності встановлені статтею 102 Податкового кодексу України.

Стаття 78 Податкового кодексу України налічує 18 підстав для проведення позапланової перевірки.

ТОП 3 ПІДСТАВИ ПОЗАПЛАНОВИХ ПЕРЕВІРОК ОЧОЛЮЮТЬ:

  •  п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 ПКУ отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства.
  • п.п. 78.1.4. п. 78.1 ст. 78 ПКУ виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків.
  • п.п. 78.1.7. п. 78.1 ст. 78 ПКУ розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

За результатами 2019 року по кожній із зазначених вище підставах контролюючим органом було проведено більше 2000 позапланових перевірок платників податків.

З деяких підстав позапланові перевірки проводяться у незначної кількості, або взагалі не проводяться. Так наприклад, з підстав визначених п.п. 78.1.11. п. 78.1 ст. 78 ПКУ отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону, за 2019 рік було проведено всього дві перевірки, а з підстав п.п. 78.1.9. п. 78.1 ст. 78 ПКУ щодо платника податку подано скаргу, взагалі не було проведено жодної перевірки.

Закон України № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» підстава про проведення документальної позапланової перевірки визначеної підпунктом 78.1.11 пунктом 78.1 статті 78 ПКУ – виключено.

Інформація наведена за даними ДПС України


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних