ОРЕНДАРІ ТЕПЕР МОЖУТЬ НЕ ПЛАТИТИ ОРЕНДНУ ПЛАТУ

30 березня Верховна рада України на позачерговому засіданні прийняла законопроект № 3275, яким, зокрема, на час дії карантину у зв’язку з поширенням COVID-19 наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу.

ЗГІДНО З Ч. 6 СТ. 762 ЦК УКРАЇНИ, НАЙМАЧ ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ ВІД ПЛАТИ ЗА ВЕСЬ ЧАС, ПРОТЯГОМ ЯКОГО МАЙНО НЕ МОГЛО БУТИ ВИКОРИСТАНЕ НИМ ЧЕРЕЗ ОБСТАВИНИ, ЗА ЯКІ ВІН НЕ ВІДПОВІДАЄ.

Проте, зазначеним законом законодавець ризикує отримати у відповідь від власників майна шквал обурення, конфліктів між орендодавцями та орендарями. І це зрозуміло, оскільки саме впровадження карантину здебільшого не перешкоджає орендарям використовувати орендовані приміщення. Обставини, що склалися перешкоджають використовувати приміщення за призначенням. А це не одне і те ж саме!

Бізнес, який передбачає приймання відвідувачів, звичайно, постраждав. Але орендарі не розривають договори оренди, а продовжують використовувати приміщення – як місце зберігання обладнання, товарів, іншого майна, розміщення офісів, тощо.

Зазначена новела протирічить суті ч. 6 ст. 762 ЦК України, згідно з якою передбачається доведення Орендарем неможливості використання орендованого майна. Тепер же скасовується орендна плата без будь-яких умов – автоматично.

Вважаємо, що даною нормою ВР допустила прийняття положення, що значно порушує права власників майна і на законодавчому рівні дозволяє неправомірне безоплатне використання його майна!

Прийняті положення є недопустимою крайністю. Адже, власники майна понесуть величезні збитки, а це може завдати додаткового удару по економіці країни.

До моменту прийняття законопроекту № 3275, сторони мали можливість дійти згоди щодо подальшої співпраці та домовитись на прийнятних для обох сторін умовах. Частина орендарів ініціювала розірвання договорів оренди, частина отримала знижку або відстрочення сплати орендної плати, хтось домовився й про «орендні канікули».

У власників майна був вибір – який шлях обрати для уникнення кризи. Проте, законодавець вирішив по-іншому. І створив несприятливі умови не тільки для розвитку ринку комерційної нерухомості, а й для її стабілізації під час кризових умов. В даній ситуації можна очікувати звернення до Конституційного суду про визнання норми неконституційною.

Всі ми опинилися в кризовій ситуації і маємо з холодним розумом робити те, що робили до поширення вірусу. А тому, з метою уникнення масових конфліктів в майбутньому, закликаємо не вдаватися до кардинальних заходів й знаходити компроміси, що дозволять обом сторонам орендних правовідносин залишитись на плаву.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних