Договір про матеріальну відповідальність працівників

МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Матеріальною відповідальністю називають вид юридичної відповідальності, що зобов’язує працівника компенсувати завдані їм матеріальні збитки, у повному обсязі або частково.

МАЙНОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Крім матеріальної, чинні норми передбачають так само і майнову відповідальність, тобто повне відшкодування заподіяної шкоди / збитків підприємства, в тому числі відшкодування не отриманих доходів і втраченої вигоди.

Матеріально відповідальний робітник відшкодовує тільки прямі реальні збитки, зазвичай, в обмеженому розмірі, і лише у разі невиконання або неналежного виконання своїх посадових обов’язків.

Кодекс законів про працю покладає на власника компанії функцію визначення існування підстав і умов матеріальної відповідальності робітника, яка може покладатися незалежно від притягнення його до адміністративної, дисциплінарної або кримінальної відповідальності.

ОСНОВНІ УМОВИ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ РОБІТНИКА ДО МАТЕРІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ:

  • трудові відносини з компанією, якій було завдано збитків;
  • визначення розміру матеріальної відповідальності робітника;
  • провина працівника.

ТОНКОЩІ ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ

Винуватець може добровільно компенсувати збиток повністю або частково. Крім того, він може, у разі згоди керівництва компанії, в рахунок відшкодування збитку надати еквівалентне за вартістю майно або полагодити зламане.

Якщо розмір збитку нижче середньомісячного заробітку, то за розпорядженням власника, можливо відрахування із зарплати працівника. Але в разі не згоди працівника з такими відрахуваннями або з розміром збитку він може написати заяву комісії з трудових спорів, якщо ж і рішення комісії не задовольнило працівника, він може звертатися до суду.

Як зазначалося вище, причиною для залучення співробітника до матеріальної відповідальності може бути тільки наявність прямого реального збитку, завданого підприємству, на якому цей працівник оформлений.

Збиток повинен бути існуючим, а не передбачувані втрати, що виражаються в погіршенні і зниженні цінності майна. Наприклад, якщо обладнання виведено з ладу з вини робітника, прямим збитком буде вартість ремонту цього обладнання, а не компенсація вартості продукції, яку можна було б виробити за час простою обладнання, така вимога є незаконною.

МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ПРАЦІВНИКА В ТАКИХ ВИПАДКАХ:

  • якщо завдані збитки належать до категорії природного виробничо-господарського ризику;
  • якщо працівник виконував незаконне розпорядження власника, що внаслідок призвело до збитків;
  • якщо працівник знаходився у стані крайнього збудження (не мається на увазі алкогольне або наркотичне сп’яніння);
  • збиток, заподіяний унаслідок природних катаклізм (повінь, землетрус, пожежа і т.д.), під час виконання робітником своїх посадових обов’язків.

З КИМ МОЖНА УКЛАДАТИ ДОГОВІР ПРО МАТЕРІАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

Договір про повну матеріальну відповідальність укладається тільки з працівником, який досяг 18 років і за умови, що він займає посаду або виконує обов’язки, які напряму пов’язані зі зберіганням, обробкою, продажем або використанням у процесі виробництва переданих йому матеріальних цінностей.

ПРО КОЛЕКТИВНУ МАТЕРІАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Також на підприємстві може бути встановлена колективна (бригадна) матеріальна відповідальність, але при дотриманні таких умов:

  1. згода профспілкового комітету;
  2. згода всіх членів колективу (бригади);
  3. наявність договору зі всіма членами колективу (бригади).

До колективної (бригадної) матеріальної відповідальності притягуються тільки ті працівники, які підписали договір. При виникненні питання про покладання на робітника (бригаду) матеріальну відповідальність власник або уповноважений ним орган повинен довести існування тих юридичних фактів, згідно з якими законом передбачається покладання такої відповідальності.

ДОПОМОЖЕМО РОЗІБРАТИСЯ У ВСІХ ТОНКОЩАХ!

Таким чином, питання залучення співробітника до матеріальної відповідальності досить складне, з багатьма нюансами, розібратися в яких самостійно вельми складно. Ми надамо Вам необхідні рекомендації і допоможемо вірно підійти до вирішення виниклих проблем, або не допустити їх виникнення, шляхом налагодження внутрішньої документації Вашої компанії.

Фахівці


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних