«БЛОКУВАННЯ» ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ: ДО ЧОГО ПРИЗВЕЛА РЕФОРМА

Як відомо, з 1 березня 2018 року має бути введена в дію нова система зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (далі – ПН/РК).

Функціонування системи моніторингу і зупинення реєстрації ПН/РК протягом останнього півроку викликало безліч заперечень, як зі сторони представників українського бізнесу, так і зі сторони юридичної спільноти.

ЗАДЕКЛАРОВАНА БОРОТЬБА ЗІ “СХЕМНИМ” ПОДАТКОВИМ КРЕДИТОМ НІЧОГО, КРІМ ПРОБЛЕМ ДОБРОСОВІСТНИМ ПЛАТНИКАМ ПОДАТКІВ, НЕ ПРИНЕСЛА.

Ще у вересні на засіданні Громадської ради в. о. Голови ДФС, пан М. Продан називав систему моніторингу «ефективною», пов’язуючи це зі збільшенням надходження сум ПДВ до бюджету. Разом з цим, навмисно чи ні, було упущено кілька важливих обставин, що дозволяють в повній мірі оцінити картину цієї системи, яку навряд чи можна назвати ефективною з позиції платників податків.

На початку серпня 2017 року юристами ЮК «Право Гарант» одними з перших був пред’явлений позов про визнання рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної незаконним і успішно супроводжена судова справа.

Аналіз суміжних судових справ дозволяє позитивно оцінити роботу судових органів, які оперативно розглядали подібні справи (хронологія: 1-2 судових засідання протягом 1 місяця з моменту подання позовної заяви).

Разом з цим, фактично визнавши недієздатність системи моніторингу і зупинення реєстрації ПН/РК, що, крім іншого, спричинило прийняття Закону України № 2245-VIII і зупинення її функціонування до 1 березня 2018 року, ДФС не зупиняється у протидії платникам податків, продовжуючи подавати апеляційні скарги без будь-якого розумного мотивування на рішення судів першої інстанції. Такі скарги мають характер конвеєрних, оскільки, незважаючи на різницю в особливостях господарської діяльності платників податків, номенклатури товарів і послуг та іншого, зміст апеляційних скарг з боку ДФС є ідентичним один одному.

Крім проблеми необґрунтованої ініціації апеляційного процесу варто відзначити, також, проблему виконання судових рішень з боку ДФС. Неодноразово підтверджена практикою позиція ДФС: судові рішення, які стосуються реєстрації податкових накладних, будуть виконані останньою тільки після надходження з боку виконавчої служби відповідної вимоги, що  тягне за собою витрати не тільки грошового, але, що більш важливо – часового ресурсу з боку платників податків. При цьому, про добровільний характер виконання судових рішень ДФС не має уявлення.

Серед інших проблем системи моніторингу і в цілому реєстрації податкових накладних можна виділити, зокрема:

  • моніторинг за кодами УКТ ЗЕД, за якими моніторинг формально не повинен здійснюватися;
  • автоматична реєстрація з січня 2018 року ПН/РК, що не підлягають автоматичній реєстрації, і навпаки – відсутність автоматичної реєстрації ПН/РК, що підлягають такій.

Таким чином, очевидним можна вважати те, що раніше діюча система моніторингу і зупинення реєстрації ПН/РК себе не виправдала і, більш того, завдала шкоди платникам податків.

Аналіз проекту щодо функціонування нової системи зупинення реєстрації ПН / РК, яка, очікувано, повинна доповнити і виправити недоліки аналогічної системи, що існувала раніше, показує, що така:

ПО-ПЕРШЕ: не вирішує питання зупинених ПН/РК, що підлягають «автоматичній» реєстрації, але які досі не були зареєстровані;

ПО-ДРУГЕ: ускладнює і робить більш тривалим механізм прийняття рішень щодо реєстрації ПН/РК;

ПО-ТРЕТЄ: не містить прозорих критеріїв щодо механізму визнання господарських операцій або платників податків ризиковими і порядку оскарження такого визнання;

ПО-ЧЕТВЕРТЕ: не містить механізму так званої «автоматичної» реєстрації ПН/РК в разі неотримання рішення комісії у встановлений термін (враховуючи досвід супроводу подібних справ обгрунтовано можна припустити, що «автоматична» реєстрація здійснюється в ручному режимі) і містить ряд інших недоліків, які негативно вплинуть на господарську діяльність організацій реального сектору економіки.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних