АДВОКАТ АБО ЮРИСТ, ЧИ Є РІЗНИЦЯ?

У світлі останніх реформ в Україні зовсім скоро це питання стане не актуальним і вже в недалекому майбутньому представляти інтереси клієнтів в суді з усіх питань зможе тільки адвокат.

Тому вже зараз, юристи, які поважають себе та цінують своїх клієнтів і репутацією, складають кваліфікаційний іспит та отримують свідоцтва адвоката, щоб продовжувати надавати якісну і повноцінну юридичну підтримку.

Що стосується кримінальних справ, тут без змін. Як і раніше представляти свого клієнта в кримінальних справах має право тільки адвокат.

ХТО З ЮРИСТІВ ЗАЛИШИТЬСЯ ЗА БОРТОМ?

Безумовно, є як прихильники даної реформи, так і її противники. Ті, хто так і не змирився з «монополією» адвокатів, продовжують апелювати статтею 59 Конституції України та правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 16 листопада 2000 р N 13-рп / 2000, де закріплено: “кожен є вільним у виборі захисника своїх прав “. Трактують ці положення виходячи з власних міркувань і зручності.

Але положення статті 59 Конституції України, слід розуміти, як право людини вибрати захисником своїх інтересів не будь-яку особу, а фахівця в галузі права, який відповідно до закону може надавати правову допомогу.

Звичайно, противниками «монополії» адвокатів є ті, хто з будь-яких причин не можуть здати іспит і отримати свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю. Ці юристи «залишаться за бортом», що, можливо, й на краще, адже на сьогоднішній день ринок надання юридичних послуг переповнений недоюристами, халтурниками і ледарями, що негативно впливає на репутацію всієї юридичної спільноти. Таким чином, можна сміливо говорити про те, що виживуть найсильніші юристи.

ЩО ПО ЧОМУ?

Ще одним з аргументів «проти» приводять значне подорожчання цін на юридичні послуги. Ну, тут можна сказати наступне: «якісне дешевим бути не може». Подорожчання цін на юридичні послуги, так само обумовлено чималим оподаткуванням адвокатської діяльності, обов’язковими внесками і відвідуванням адвокатом необхідних семінарів по підвищенню кваліфікації, які також є платними. Ніхто не буде працювати собі у збиток і адвокати не виняток. Хороші юристи та адвокати у всьому світі завжди коштували і коштують дорого. Що стосується приватних осіб, які не можуть оплатити послуги адвокатів, державою передбачено центри надання безоплатної як первинної, так і вторинної правової допомоги.

АДВОКАТИ ТА БІЗНЕС

Можна побачити і невизначеність власників бізнесу, які звикли мати юриста або цілий юридичний відділ в штаті свого підприємства. Невизначеність полягає в ряді питань, які вони собі ставлять: Що робити? Сприяти отриманню своїм юристом адвокатського свідоцтва або простіше прийняти в штат вже готового адвоката? Чи варто прощатися зі штатним юристом взагалі? Хто буде здійснювати юридичну підтримку діяльності мого підприємства? Хто буде відстоювати інтереси моєї компанії в суді?

Безумовно, в теперішніх реаліях обставини складаються так, що в разі наявності у підприємства на даний час, або в разі виникнення в майбутньому судових справ, силами штатних юристів, як це було раніше, – вже не обійтися.

Звідси, здавалося би, логічний висновок, що можна найняти в штат адвоката або нехай штатний юрист стане адвокатом, який і буде займатися судовими справами підприємства. Але не все так просто.

Згідно із положеннями Податкового кодексу України, незалежна професійна діяльність – це, в тому числі, і діяльність адвокатів, за умови, що такий адвокат не є працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.

Фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, може бути найманим працівником у юридичної особи та/або фізичної особи – підприємця на посаді, яка не передбачає здійснення адвокатської діяльності.

Дана особа не може представляти свого роботодавця як адвокат. Також, в Законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в адвокатському бюро, або адвокатському об’єднанні, але не на підприємстві за умовами найму.

Такі висновки зробила державна фіскальна служба в індивідуальній податкової консультації в 2017 році.
При цьому, Рада адвокатів України вважає інакше. У своєму Рішенні № 54 від 07 квітня 2017 року «Про затвердження роз’яснення щодо деяких питань представництва адвокатом юридичної особи», закріпила, що адвокат має право представляти юридичну особу, у якої працює, за умови укладення окремого договору про правову допомогу. При укладенні такого договору, представництво інтересів юр.особи не вважається виконанням трудових обов’язків. За договором: адвокат зобов’язується надати правові послуги, а клієнт (юридична особа), – оплатити ці послуги і фактичні витрати. Тобто, якщо на підприємстві є адвокат, то йому, крім заробітної плати за щоденну загальну юридичну роботу, ще повинні оплатити правничі послуги і фактичні витрати за договором про правову допомогу.

Крім того, 15 грудня 2017 року набрали чинності нові процесуальні кодекси, які відобразили, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника, або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені на підставі закону, статуту, положення, або через представника. Іншими словами, штатний юрист чи адвокат може представляти інтереси підприємства, на якому працює, якщо буде членом його виконавчого органу.

Таким чином, для підприємств, які бажають мати адвокатів в штаті, ускладнюється процес документування таких відносин і з’являється додаткове матеріальне навантаження. До того ж, далеко не усі власники бізнесу будуть змінювати структуру свого підприємства, установчі документи і вводити у виконавчий орган штатного юриста або адвоката.

Тому багато підприємств вже зараз починають масово відмовлятися від великих відділів штатних юристів і звертатися до окремих юридичних компаній або адвокатських об’єднань.

Але при всьому вищесказаному, необхідно відзначити, що юридична компанія, адвокатське об’єднання не вороги штатному юристу підприємства. Юристи на підприємстві можуть вести основну юридичну роботу, яка стосується господарської діяльності: договірна робота, ведення внутрішнього документообігу і так далі, а більш складні чи затратні за часом питання передати на аутсорсинг юридичним компаніям, адвокатським об’єднанням, як це відбувається в Європейських країнах, куди наша країна, власне, і направляється.

Підводячи підсумок всьому, можна сказати, що будь-які зміни завжди спочатку викликають страх і почуття невизначеності, але якщо придивитися до змін більш детально – з них завжди можна отримати користь. Так, що будьте, уважні панове!


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних