10 МЕТОДІВ ЗАХОПЛЕННЯ БІЗНЕСУ

У попередній моїй статті – “ВІТАЄМО! МИ – НОВІ ВЛАСНИКИ ВАШОГО БІЗНЕСУ“– ми розібралися з такими поняттями як «рейдер» і «рейдерство»; детальніше ознайомилися з історією виникнення цих понять, оскільки не розуміючи історії виникнення того чи іншого явища, неможливо побудувати безпечне майбутнє для себе і свого бізнесу.

До того ж, спробували поділити рейдерство на види і визначили для себе, що всього в світі їх налічується чотири види, але в нашій державі настільки суворі рейдери, що з самого простого і законного «грінмейлу» в хвилину можуть перейти до вельми кримінального та «чорного».

Якщо Ви ще не знайомі з попередньою статтею, то прошу до прочитання, ну а ми поки розглянемо в продовження даної теми методи захоплення бізнесу, які на сьогоднішній день є найбільш актуальними і часто застосовуються рейдерами. Ну що заінтриговані, тоді почнемо!

БЕЗУМОВНО, ПРОФЕСІОНАЛИ СВОЄЇ СПРАВИ МАЮТЬ В КИШЕНІ НЕ ОДИН МЕТОД І ВАРІАНТ ЗАХОПЛЕННЯ БІЗНЕСУ, РОЗРОБЛЮЮЧИ НОВИЙ ПІД КОЖНЕ КОНКРЕТНЕ ПІДПРИЄМСТВО. ОДНАК ХОТІЛОСЯ Б ЗУПИНИТИСЯ НА МЕТОДАХ, ЩО ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ ЧАСТІШЕ ІНШИХ.

МЕТОД №1 – ЗАКУПІВЛЯ / СКУПКА АКЦІЙ

Вже сама назва говорить про себе і довго зупинятися я на цьому методі не буду. Отже, суть така: підставні особи скуповують акції компанії в акціонерів (частіше у міноритаріїв) за невеликі кошти, а в результаті такої скупки рейдери отримують блокуючий і контролюючий пакет акцій, що дає їм можливість впливати на подальшу долю компанії (зміна керівництва, продаж активів , злиття з іншою компанією та інше).

МЕТОД №2 – БАНКРУТСТВО.

Цей метод самий фінансово затратний. У чому суть: рейдери скуповують борговий портфель боржника, а потім ініціюють процедуру банкрутства через суд. Призначають свого арбітражного керуючого, який буде вести процедуру так, як завгодно ініціюючому кредитору. Далі, в залежності від мети, яку переслідують рейдери, йдуть в процедуру або санації, або ліквідації.

Розглянемо докладніше: якщо рейдерам цікаво викупити за зниженими цінами активи підприємства – боржника – тоді ліквідація, якщо ж цікавий сам бізнес або, наприклад, оренда землі, тоді переходимо в процедуру санації.

Якщо з ліквідацією все зрозуміло, сам боржник зникає, а активи, які належали йому на праві власності, за заниженими цінами скуповують рейдери, то з санацією ситуація делікатніша. Наприклад: в суді відкрили провадження у справі про банкрутство підприємства, ввели процедуру розпорядження майном на 115 днів. Розпорядник майна отримує лист від інвестора з пропозицією вивести боржника з процедури банкрутства. Ляскаємо в долоні і вводимо процедуру санації, в якій інвестор заходить до складу учасників з певною часткою (наприклад, загальна кредиторська заборгованість боржника), тим самим розмиваючи частки інших учасників. За 6 місяців виконання плану санації, гасимо кредиторський борг і виходимо з процедури.

Підсумок: контрольний пакет частини підприємства, активи і сам бізнес в руках у рейдерів. Схема складна, плутана, але цілком дієва.

МЕТОД №3 – ФІКТИВНЕ БАНКРУТСТВО.

Фіктивне створення кредиторської заборгованості і загроза власникам банкрутством. Мета – призначити свого керівника для контролю. Це, по суті, метод шантажу.

МЕТОД №4 – УМИСНЕ ЗНИЖЕННЯ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА І ВИКУП ЙОГО АКТИВІВ.

Нагадує метод банкрутства, але менш витратний і тривалий. Полягає в наступному: проти підприємства може бути подано безліч позовів до судових органів, що вплине на репутацію і, в подальшому, на вартість активів.

МЕТОД №5 – ВНЕСЕННЯ ЗМІН В СТАТУТНІ ДОКУМЕНТИ.

Метод шахрайства. Суть полягає в підробці підписів на документах про зміну керівника, або зміні учасників, або того й іншого одночасно. Однак, сьогодні процедура внесення змін до статутних документів кілька ускладнила життя рейдерам, оскільки потребує нотаріального посвідчення протоколу загальних зборів та статуту.

Ця зміна відбулася з 01.01.2017 року, але, до цього, десь з пів року в державі була просто реформа – джек пот для рейдерів. Мета реформи була благородна – спростити порядок реєстрації юридичних осіб, скоротити корупцію і поліпшити місце України в рейтингах по підприємницької привабливості. Але благими намірами виявилася вимощена дорога рейдерів. В результаті реформи було скасовано нотаріальна форма запевнення ряду документів, запроваджено принцип екстериторіальності, що дозволяє вносити зміни у вашій компанії з будь-якої точки України.

Але, повернемося до ситуації сьогоднішньої, немає нічого неможливого, є приватні нотаріуси, які цілком можуть виконати свою роль в цій справі. До того ж, нотаріуси і зараз можуть виступити реєстраторами та внести зміни, оскільки мають доступ до реєстрів. Цей метод безумовно витратний, оскільки нотаріус зажадає солідних відступних. А старим власникам потім ходи по судових інстанціях і доводь того, чого не було.

МЕТОД №6 – БЮДЖЕТНА ЗАБОРГОВАНІСТЬ.

Даний метод розуміє під собою використання в рейдерських цілях борг підприємства перед бюджетом країни (пенсійний фонд, фонди соціального страхування) – будь-яка державна організація, куди підприємство оплачує обов’язкові платежі. Найчастіше використовується фіскальна служба. Як же проходить: з ініціативи працівника податкової служби, формується прострочена заборгованість підприємства шляхом виставлення вимоги негайної виплати податків. Далі, йде блокування діяльність організації, шляхом накладання арештів на рахунки підприємства і його майно.

Результат: шляхи отримання коштів для погашення заборгованості перекриті, в результаті чого компанію – жертву заженуть в кут і вже на горизонті видніється метод «банкрутство».

МЕТОД №7 – КРЕДИТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ.

В цьому випадку рейдери збирають інформацію про всі кредитні портфелі підприємства, перекуповують їх у кредиторів, що відбувається без інформування позичальника. Особливо вигідними для рейдера є прострочені заборгованості, ціна яких значно нижче і вимоги по ним пред’явити можна негайно. На підставі інформації про кредитну заборгованість та консолідованого скупленого боргу агресори можуть вносити порушення в процесі функціонування фірми шляхом зриву угод, руйнування ділових зв’язків, накладення арешту на рахунки в зв’язку з великою заборгованністю, збільшення боргу за рахунок штрафів. Крім цього рейдери намагаються перекрити можливі шляхи фінансування заборгованості.

МЕТОД №8 – ПІДРОБКА ДОГОВОРІВ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ АКТИВІВ.

Рейдери проходять з підробленими документами державну реєстрацію об’єктів нерухомості, а потім пускають в хід відпрацьовану схему реалізації майна через підставні компанії.

МЕТОД №9 -ПІДКУП І ШАНТАЖ КЕРІВНИКА.

Рейдери навмисно провокують керівника компанії на неадекватні вчинки. Наприклад, директор, розуміючи що втрачає нерухомість, приймає рішення перепродати її підконтрольній особі, забуваючи отримати згоду на операцію загальних зборів учасників (акціонерів). Далі рейдери беруть активну участь в порушенні проти генерального директора компанії кримінальної справи за статтею 364 (1) Кримінального кодексу України «Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми». Дії такої схеми спрямовані на подальший шантаж керівника, якого загарбники залякують негативними наслідками.

МЕТОД №10 – СИЛОВИЙ.

Залучення силових структур – спец підрозділів правоохоронних органів або приватних охоронних фірм і застосування фальсифікованого судового рішення. Мета – морально придушити компанію-жертву. У такій ситуації не складає труднощів вилучити потрібні для рейдерів документи підприємства. Як правило, силове захоплення проводять паралельно з широкомасштабною рекламною компанією.

Безумовно, це не всі випадки і методи, які використовують рейдери. Слід пам’ятати, що для проведення недоброзичливого поглинання підприємства, рейдери в своїх діях завжди використовують індивідуально-розроблені схеми нападу, які супроводжуються чорним піаром жертви, корпоративним шантажем, організацією всіляких перевірок діяльності фірми.

Тому не варто чекати, коли рейдери приступлять до реалізації захоплення саме вашої компанії, краще завчасно вжити ряд попереджувальних заходів, які сприятимуть посиленню безпеки вашого підприємства від недружнього поглинання. Про ці заходи пропоную поговорити в наступних статтях. Дякую за увагу до моєї статті.


Консультація юриста

Виберіть зручний час і ми вам передзвонимо

Замовити дзвінок
Практичні юридичні поради для бізнесу
Потрібна консультація юриста?
Залиште свої контакти і наш фахівець обов'язково зв'яжеться з Вами!
Натискаючи на кнопку ви погоджуєтеся на обробку Ваших персональних даних