ЗАТ, ВАТ, ПАТ і ПрАТ – в чому різниця?

різниця зат від патАкціонерне товариство – це один з видів господарського товариства, статутний капітал якого, розділений на певну кількість акцій. Ці акції в свою чергу, є свідченням права власності учасників товариства. Товариства поділяються на Закриті (ЗАТ) і Відкриті (ВАТ) (точніше Приватні та Публічні, але про все по порядку).

От і все, саме це знає звичайна середньостатистична людина в Україні. Може в силу незнання законодавства люди не бачать різницю між ними, а може, бачать, тільки не розуміють.

29 квітня 2009 в закон України «Про господарські товариства», були внесені істотні зміни, які торкнулися акціонерних товариств.

Акціонерним товариствам поміняли назву, відтепер вони іменуються, як «Публічні Акціонерні Товариства» (раніше Відкрите Акціонерне Товариство – ВАТ) і «Приватні Акціонерні Товариства» (раніше Закриті Акціонерні Товариства – ЗАТ).

Самим значним змінам піддалися «Приватні Акціонерні Товариства». Головною метою було досягнення захисту прав акціонерів, чий пакет акцій не є контрольним. Також було вирішено зробити обмеження по максимально допустимій кількості акціонерів, (до 29 квітня 2009 в Закрите Акціонерне Товариство кількість учасників була необмеженою) тепер їх може бути не більше 100 чоловік.

Ось невелика характеристика Публічного Акціонерного Товариства (ПАТ):

  1. 1. Акціонер може відчужувати свої акції без згоди акціонерів або товариства.
  2. Товариство може розміщувати акції публічно і приватно.
  3. Також необхідно пройти процедуру лістингу.
  4. Річна фінансова звітність підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором.
  5. Рішення приймаються простою більшістю присутніх на зборах акціонерів (крім питань, для вирішення яких, за законом потрібна кваліфікована більшість).
  6. Кількість акціонерів необмежена.

Тепер що стосується Приватного Акціонерного Товариства (ПрАТ):

  1. 1. Максимальна кількість акціонерів 100 чоловік.
  2. Товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій.
  3. Акції товариства не можуть продаватися і купуватися на фондовій біржі.
  4. Товариство не зобов’язане розкривати свою фінансову діяльність на фондовому ринку.

У Приватному Акціонерному Товаристві існує істотний недолік. Є таке поняття як «Міноритарний акціонер» – це акціонер, який володіє пакетом акцій недостатнім для прийняття рішення в Товаристві

Виходить така ситуація, що оскільки він не бере участі в корпоративному управлінні, він ніяк не зможе протистояти акціонерам, які володіють контрольним пакетом акцій. Припустимо, що власники контрольного пакета захочуть зменшити цінність акцій, а цей бідолашний «міноритарний акціонер» нічого не зможе вдіяти. Так як акції продати він не може, можна трішки схитрувати. Подарувати 1 акцію потенційному покупцеві, після чого він стає офіційним власникам акцій, а решту просто продати.

Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0Share on VKEmail this to someone