Індексація ціни в договорі – санкція чи складова ціни?

Індексація ціни в договоріЗазвичай господарська діяльність здійснюється з метою одержання прибутку та для досягнення економічних і соціальних результатів, тож істотною умовою більшості договорів є ціна. Згідно статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

Більшість експертів мають єдиний погляд на юридичну природу ціни в договорі. Ціна виступає загальним виміром вартості предмету договору.

Щодо складових елементів ціни, то їх всього два:

  • витрати виробника, пов’язані зі створенням та введенням в обіг виробленої продукції (сюди можуть включатися транспортні витрати, митні платежі та податки, в тому числі ПДВ);
  • прибуток.

Якщо договір укладається не з виробником товару, а з посередником, то відповідно до ціни додається ще й прибуток посередника.

Як бачимо, індексація ціни не є її елементом.

У господарському праві зараз є надзвичайно поширеною практика індексації ціни договору відносно курсу долара США. Тому найбільш впливові торгові компанії зазвичай додають в договір таке положення. І у випадку прострочення виконання зобов’язання боржником при зверненні до суду вимагають стягнути саме ціну договору, а також суму індексації. Але чи правомірна вимога позивача про стягнення більшої суми, ніж та, яка зазначена в договорі? – Більшість служителів Феміди вважає що правомірна, але ми з даною позицією не згодні.

Так, будь який договір згідно ст. 627 ЦК України повинен відповідати вимогам розумності та справедливості. У випадку звернення до суду кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст. 10 ЦПК України). Якщо виробник товару закуповує матеріали для виготовлення товарів за цінами, які встановлені в доларах США, а ціна, за якою він продає вже виготовлені товари встановлена в гривні, то він, безперечно, має право вимагати індексацію ціни. Але, якщо виробник закуповує матеріали в гривні, і реалізовує також в гривні, то про яку індексацію може йти мова? В даному випадку можливе лише стягнення суми боргу з урахуванням індексу інфляції (ст. 625 ЦК України), оскільки в цьому випадку така “індексація” перетворюється із засобу розумного стимулювання боржника виконувати основне грошове зобов’язання на несправедливо непомірний тягар для боржника та джерело отримання невиправданих додаткових прибутків кредитором. Інфляційні нарахування на суму боргу, передбачені ст. 625 ЦК України і є інструментом захисту майнових прав кредитора, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

Таким чином, якщо з Вас намагаються стягнути певну суму за договором з урахуванням її індексації, то завжди наполягайте на необхідності обґрунтування цієї позиції, навіть якщо така індексація передбачена договором, для того, щоб суддя зрозумів для чого позивач намагається її стягнути – для повернення коштів, затрачених на виробництво та реалізацію товарів чи послуг, або ж для отримання додаткового прибутку. Саме від цієї обставини залежить рішення суду по конкретній справі.

Отже можна стверджувати, що індексація ціни договору не є елементом ціни та навіть не є оперативно-господарською санкцією, тому суди завжди спираються на доцільність та розумність при винесенні рішення про стягнення індексації ціни за договором, стягнення якої залежить від рівня професійності юридичного супроводу справи.

В разі виникнення у Вас означених вище проблем чи додаткових питань з індексації ціни договору Ви завжди можете звернутись до фахівців з господарського права компанії Право Гарант за консультацією.

Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+1Share on Facebook0Share on VKEmail this to someone