Консультации: трудовое право

 Задолженность по зарплате

— У меня следующая проблема. На днях меня должны уволить добровольно – принудительно, и я переживаю по поводу полного расчёта. Зарплата в компании, где я работаю, выплачивается по двум формам: форма № 1 – официальная и минимальная, форма № 2- неофициальная рыночная. При этом происходит задержка в выплате зарплаты на три месяца. Как мне уже объяснили и, так было со всеми, кто уволился раньше, зарплату при увольнении я получу только по форме № 1. Плюс я два с половиной года работала без отпуска и никакой компенсации я не получу. Всё остальное может быть потом. Через месяц, два, три. Но многим уволенным пол года назад до сих пор не заплатили. Никаких бумаг со мной бухгалтерия или отдел кадров подписывать о долгах не собираются. Что лучше сделать в такой ситуации и как забрать своё? С уважением, Марина

Добрый день. Согласно действующему КЗоТ Украины и Вашей ситуации расчет Вам произведут только по официальной заработной плате и обязаны возместить отпускные (но этот вопрос необходимо смотреть по внутреннему положению Вашего предприятия), Стаття 116. Строки розрахунку при звільненні. При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму. Стаття 117. Відповідальність за затримку розрахунку при звільненні В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору. Кроме того, Вы можете обратиться в прокуратуру, так как за невыплату заработной платы действующим законодательством предусмотрена уголовная ответственность. Хорошо, если к прокурору будет коллективное обращение Вы и другие уволенные работники, с которыми предприятие не произвело расчета по сегодняшний день. Но доказать, что кроме официальной зарплаты Вы получали еще «в конверте» практически не реально.

С уважением, Надежда Загрия

Оформлення найманих працівників для ФОПа

— Добрий день! Мене цікавить як ФОПу правильно оформити найманого працівника. Цікавить сама процедура. Із того що прочитав в інтернеті виходить така «картина»: видається наказ ФОПа — оформлюється трудовий договір на підставі наказу (який від 01 01 2015р не реєструється в центрі зайнятості) — робиться запис в трудову книжку працівника. Чи правильно я все зрозумів ???

Для офіційного оформлення трудових відносин ФОП та найманого працівника необхідно:

  1. Укласти письмовий трудовий договір
  2. Видати наказ
  3. Повідомити уповноважений орган
  1. Трудовий договір складається у довільній формі, з урахуванням положень КЗпП та Наказу № 260 від 08.06.2001 року Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми трудового договору між працівником та фізичною особою, яка використовує найману працю, та Порядку реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою, що використовує найману працю». Наказ № 260 від 08.06.2001 року не скасований, а тому діє в частині тих положень, які не змінені з 01.01.2015 року, тому рекомендую форму договору залишити згідно Наказу № 260 за винятком граф, які передбачають реєстрацію трудового договору в центрі зайнятості (Додаток1).
  1. Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Отже, необхідно видати Наказ (розпорядження), який також може бути оформлений у довільній формі, але як правило, використовується Форма № П-1 «Наказ (розпорядження) про прийом на роботу», затверджена Наказом Держкомстату України № 489 (Додаток 2).
  1. ДФСУ роз’яснено, що повідомленням про прийняття працівника є заповнення таблиці 5 до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів. Якщо договір не укладений та податкову не сповіщено про найм працівника, в такому випадку роботодавець понесе штрафи, які на 2015 рік складають 36 000 грн.

З повагою, Надія Загрія

Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0Share on VKEmail this to someone